STANDARD PLEMENE STAFFORDSHIRE BULL TERRIER

výška: 35,5 – 40,5 cm
váha psa: 12,5 – 17,5 kg
váha feny: 11,0 – 15,5 kg

Země původu
Velká Británie

Celkový vzhled
Krátkosrstý, dobře stavěný, svalnatý, pohyblivý, velice aktivní.

Povaha
Odvážný , houževnatý, vysoce inteligentní a oddaný. Přívětivý obzvláště k dětem. Je statečný, nebojácný a naprosto spolehlivý.

Hlava a lebka
Krátká, v mozkovně široká a hluboká, lícní svaly nápadně vystupují, čenichová partie je krátká, nos je černý.

Oči
Středně velké, kulaté, uložené tak, že hledí přímo vpřed, přednost se dává tmavým. Pokud je v okolí oka srst bílá, okraje oka mohou být růžové. Jinak je to považováno za vadu.

Uši
Dozadu složené nebo polopřeklopené, nepříliš velké nebo vztyčené. Zavěšené nebo postavené ucho je krajně nežádoucí

Morda
Pysky jsou přiléhavé, čelisti silné, zuby velké, skus nůžkový (horní řezáky těsně překrývají dolní).

Trup
Kompaktní s rovnou hřbetní linií. Hrudník je hluboký, žebra jsou správně klenutá. Celé tělo je výrazně osvalené.

Hrudní končetiny
Rovné, silných kostí, dost daleko od sebe posazené, tlapky jsou trošku ven vytočené. Lopatky jsou správně uložené. Lokty pevné.

Pánevní končetiny
Osvalené, při pohledu zezadu jsou končetiny rovnoběžné.

Tlapy
Mají silné nášlapné polštářky. U tmavě zbarvených jsou drápy černé.

Ocas
Přiměřeně dlouhý, nízko nasazený, ke konci se zužuje, tvar jako táhlo od staré pumpy, ne příliš zatočený.

Srst
Hladká, krátká, přilehlá

Pohyb

Volný, vydatný, hbitý. Končetiny se pohybují rovnoběžně s podélnou osou těla.

Zbarvení
Červené, plavé, bílé, černé nebo modré. Kterákoliv z uvedených barev může být kombinována s bílou. Možné je i žíhané zbarvení nebo žíhané s bílými znaky. Zbarvení černo-červené nebo játrově hnědé je krajně nežádoucí.
Původ Staffordšírského bullteriera 
Stafordšírský bulteriér (anglicky: Staffordshire Bull Terrier) je středně velké, krátkosrsté psí plemeno. Jedná se o plemeno původem z Anglie, které je příbuzné s Americkým Staforšírkým teriérem. Mezinárodní kynologickou federací byl Stafordšírský bulteriér uznán jako samostatné plemeno v roce 1987 , Anglickym Kenel Clubem to bylo již v roce 1935. Chov v České republice je datován od roku 1989, kdy byla dovezena první fena.Toto plemeno vytvořili horníci a dělníci ze Staffordshiru,spojením buldoka a Anglického teriéra.


  Stafíček je bezmezně odvážný a houževnatý. Vysoce inteligentní a přátelský obzvláště k dětem. Je mírné povahy, statečný nebojácný a naprosto spolehlivý. Jakýkoli náznak agresivniho chovani k lidem je důvod k okamžitému vyloučení z chovu. Ve smečce se chová podobně jako jakýkoli jiný pes. Chování dvou samců se příliš nedopuručuje, ale nemusí to znamenat, že by se spolu jen prali. Může stát ve vzácnejších případech , že spolu i dva samci budou vycházet výborně. Žádného hlídacího psa tu opravdu nečekejte. Stafíci by spíše případné zloděje napadly 'líbacím útokem' a to nepovažuji za příliš

Stafíček je temperamentní veselý pejsek, milující lidi a obzvláště děti, od kterých si nechá líbit i více nešetrné zacházení. Není uštěkaný, je velmi přizpůsobivý a přítulný. Je zároveň veliký spáč a dokáže prospat většinu dne při čekání na svého páníčka a to nejradši v páníčkově posteli. Není vhodné chovat ho v kotci nebo u boudy, kde by citově velmi strádal a nehodí se jako pes hlídací. Energii dokáže svými emocemi a pohybem vybít ve velmi krátkém čase, takže není náročný na délku venčení a pohybu. Pro tyto své vlastnosti je stafordšírský bulteriér ideální rodinný pes a je velmi vhodný do bytu i do rodin s malými dětmi. V Anglii se staffbulíkům přezdívá 'nanny dog' a 'baby-sitter dog' - pes chůva, pečovatelka. Má vždy dobrou náladu a ochotu účastnit se nadšeně jakýchkoliv aktivit. Výcviku se účastní, někdy až s příliš velkým nadšením, vše se velmi rychle učí. Stafíčci jsou vynikající stopaři, milují výcvik obrany i poslušnosti. Uplatňují se pro svoji přítulnost velmi dobře v canisterapii a mezi stafíčky najdete i úspěšné záchranáře. Návštěvy vítají velmi vášnivě. Občas k vyjadřování smutku i radosti používá typický stafí skřek, který u jiného plemene neuslyšíte. Bezmezně milují svého pána a také celou jeho rodinu.

Pořídíte-li si stafíka, poznáte sami, že jste si opravdu koupili zhmotněnou psí lásku a věrnost. 
 
L-2-HGA ( L-2-hydroxyglutarová acidurie) u stafordšírských bulteriérů 

je neurometabolické onemocnění, pro něž jsou typické zvýšené hladiny kyseliny L-2-hydroxyglutarové v moči, plazmě a mozkomíšním moku.
L-2-HGA postihuje centrální nervovou soustavu, přičemž klinické příznaky se obvykle objeví ve věku 6 měsíců až jeden rok (mohou se však objevit později). Symptomy zahrnují epileptické záchvaty, „vratkou“ chůzi, třes, svalovou ztuhlost v důsledku námahy nebo rozrušení a změněné chování.
K mutaci nebo změně struktury genu pravděpodobně došlo spontánně u jediného psa, jakmile se však tento gen rozšířil do populace, dědí se z generace na generaci, jako jakýkoli jiný gen. Onemocnění vykazuje autozomálně recesivní způsob dědičnosti: aby mohl být pes onemocněním postižen, musejí být přítomny dvě kopie defektního genu (jedna zděděná od každého z rodičů). 
U jedinců s jednou kopií defektního genu a jednou kopií normálního genu – nazývaných nositelé onemocnění – se příznaky onemocnění neprojevují, mohou však přenášet defektní gen na své potomky. 
Při zkřížení dvou jinak zjevně zdravých nositelů onemocnění, bude onemocněním postiženo (průměrně) 25 % potomků, u 25 % se gen nebude vyskytovat a 50 % jedinců bude nositelem onemocnění.  
Mutace odpovědná za onemocnění byla v nedávné době objevena organizací Animal Health Trust. Pomocí informací z uvedeného výzkumu jsme pro toto onemocnění vyvinuli test DNA. Tento test neslouží jen k diagnostikování psů postižených onemocněním, ale může detekovat i psy, kteří jsou nositeli mutace, nevykazují žádné příznaky onemocnění, ale mohou produkovat postižená štěňata. Nositele onemocnění nebylo možné detekovat prostřednictvím dříve dostupných testů, tj. testů krve nebo moči, které stanovily zvýšenou hladinu L-2-hydroxyglutarátu, ani pomocí vyšetření magnetickou rezonancí. 
Obvykle bude v populaci podstatně vyšší počet nositelů onemocnění než postižených zvířat. Takové nositele onemocnění je nutné z chovné populace odstranit, nebo» představují skrytý zdroj onemocnění, který může kdykoli produkovat postižené psy. 
   
NEGATIVNÍ (CLEAR): pes má 2 kopie normálního genu, L-2-HGA u něj nevznikne ani nepředá kopii mutovaného genu L-2-HGA žádnému potomkovi.

NOSITEL ONEMOCNĚNÍ (CARRIER): pes má jednu kopii normálního genu a jednu kopii mutovaného genu, který způsobuje L-2-HGA. L-2-HGA se u něj nevyvine, ale předá gen L-2-HGA 50 % svého potomstva (průměrně).

POSTIŽENÝ JEDINEC (AFFECTED): pes má dvě kopie mutovaného genu L-2-HGA a je L-2-HGA postižen. V některé fázi života se u něj L-2-HGA vyvine za předpokladu, že bude žít do příslušného věku. Nositelé onemocnění mohou být kříženi se psy, jejichž nález je negativní. Průměrně 50 % takového vrhu bude negativní a nositelů onemocnění bude 50 %. Při takovém krytí se nenarodí postižená štěňata. U štěňat, která budou použita v chovu, by mělo být provedeno testování DNA, aby bylo stanoveno, zda jsou nositeli onemocnění, či nikoli.
HC - Dědičná katarakta (šedý zákal) je stafordšírských bulteriérů 

známa jako dědičné onemocnění od konce 70. let 20. století. U postižených psů vzniká šedý zákal na obou očích v ranném věku. Onemocnění není vrozené, takže čočky jsou po narození normální, ale katarakta se objeví ve věku několika týdnů nebo měsíců a postupně, ve věku 2 žľ 3 let zvířete, přechází do katarakty úplné (a následné slepoty) .  
K mutaci nebo změně struktury genu pravděpodobně došlo spontánně u jediného psa, jakmile se však tento gen rozšířil do populace, dědí se z generace na generaci, jako jakýkoli jiný gen. Onemocnění vykazuje autozomálně recesivní způsob dědičnosti: aby mohl být pes onemocněním postižen, musejí být přítomny dvě kopie defektního genu (jedna zděděná od každého z rodičů). U jedinců s jednou kopií defektního genu a jednou kopií normálního genu – nazývaných nositelé onemocnění – se příznaky onemocnění neprojevují, mohou však přenášet defektní gen na své potomky. Při zkřížení dvou zjevně zdravých nositelů onemocnění bude onemocněním postiženo (průměrně) 25 % potomků, u 25 % se gen nebude vyskytovat a 50 % jedinců bude nositelem onemocnění.
Mutace odpovědná za onemocnění byla v nedávné době objevena organizací Animal Health Trust. Pomocí informací z uvedeného výzkumu jsme pro toto onemocnění vyvinuli test DNA. Tento test neslouží jen k diagnostikování psů postižených onemocněním, ale může detekovat i psy, kteří jsou nositeli mutace, nevykazují žádné příznaky onemocnění, ale mohou produkovat postižená štěňata. Obvykle bude v populaci podstatně vyšší počet nositelů onemocnění než postižených zvířat. Takové nositele onemocnění je nutné z chovné populace odstranit, nebo» představují skrytý zdroj onemocnění, který může kdykoli produkovat postižené psy.
V současné době je test dostupný a informace o zasílání vzorků ke zpracování jsou uvedeny dále.
Chovatelům budou zaslány výsledky identifikující jejich psa jako zvíře patřící do jedné z následujících kategorií.
NEGATIVNÍ (CLEAR): pes má 2 kopie normálního genu a dědičná katarakta u něj nevznikne ani nepředá kopii genu dědičné katarakty žádnému potomkovi.

NOSITEL ONEMOCNĚNÍ (CARRIER): pes má jednu kopii normálního genu a jednu kopii mutovaného genu, který způsobuje dědičnou kataraktu. Dědičná katarakta se u něj nevyvine, ale předá gen dědičné katarakty 50 % svého potomstva (průměrně).

POSTIŹENÝ JEDINEC (AFFECTED): pes má dvě kopie mutovaného genu dědičné katarakty a je dědičnou kataraktou postižen. V některé fázi života se u něj dědičná katarakta vyvine za předpokladu, že bude žít do příslušného věku.  
Nositelé onemocnění mohou být kříženi se psy, jejichž nález je negativní. Průměrně 50 % takového vrhu bude negativní a nositelů onemocnění bude 50 %. Při takovém krytí se nenarodí postižená štěňata. U štěňat, která budou použita v chovu, může být provedeno testování DNA, aby bylo stanoveno, zda jsou nositeli onemocnění, či nikoli.

ZÁKLADNÍ INFORMACE

L-2 hydroxyglutarová acidurie a dědičná katarakta se u stafordšírského bulteriéra dědí jako autozomálně recesivní onemocnění. V rámci organizace Animal Health Trust byly vyvinuty testy pro identifikaci obou přísluąných mutací. Znamená to, ľe vzorek DNA jedince plemene stafordąírský bulteriér může být analyzován, aby se zjistilo, zda se u psa obě tyto mutace/onemocnění nevyskytují, zda je jejich nositelem, nebo zda je jimi postižen. Dostupnost obou těchto nových testů je pro chovatele stafordšírských bulteriérů velkým přínosem, nebo» jim umožňuje vybírat v rámci chovatelských programů jedince s ohledem na tyto specifické mutace a snížit tak výskyt obou mutovaných genů v budoucích generacích. Je zřejmé, že všichni, kdo se podílejí na chovu a registraci vrhů stafordšírských bulteriérů, musejí spolupracovat, aby se zajistilo, že tyto nové testy DNA budou pro plemeno SBT maximálním přínosem.
• U všech potenciálně chovných jedinců by mělo být provedeno testování DNA ještě před tím, než budou použiti v chovu.
• Identifikovaní nositelé onemocnění by neměli být pářeni se psy, jejichž DNA nebyla testována, ani se zjištěným nositelem onemocnění.
• Na identifikovaných nositelích onemocněních lze chovat, ale smějí být pářeni pouze se psem, u něhož byl testem DNA zjištěn normální gen. Tento postup umožní, aby nositelé onemocnění, kteří mají kvality, jež by byly pro budoucí generace přínosné, mohli tyto kvality, jako je například správný plemenný typ a temperament, předávat dál. 
• Pokud se chovatelé rozhodnou pářit psa, u něhož bylo testem zjištěno, že je nositelem onemocnění, se psem, který je nositelem normálního genu, je nutné u vyprodukovaných štěňat testovat DNA, aby bylo zjištěno, která jsou nositeli mutovaného genu a která genu normálního. Identifikovaní nositelé onemocnění by pak měli být chovatelem označeni následujícím způsobem: „potomci nejsou vhodní pro registraci“ a Kennel Club by měl toto označení potvrdit. U ostatních plemen začaly náklady na testování vrhů představovat problém a v těchto případech jednotlivé chovatelské kluby přijaly pravidlo, že chovatelé nemusejí provádět testování DNA u všech štěňat z vrhu nositele onemocnění připářeného s jedincem, který má normální gen, ale všechna netestovaná štěňata musejí být označena výše uvedeným způsobem (potomci nejsou vhodní pro registraci).  
Znalost recesivních gen
Recesivní geny u psů odpovídají za mnoho charakteristik, jako je například vznik modré nebo játrové barvy srsti, a většina z nich nemá vliv na zdraví psa. Několik jich však působí zdravotní problémy. U stafordů byly popsány dva –
dědičná katarakta (HC), která způsobuje slepotu mladých psů
L-2-hydroxyglutarová acidurie (L-2-HGA), metabolické onemocnění, které postihuje mozek a způsobuje záchvaty, jež mohou být chybně diagnostikované jako epilepsie.
     Všichni psi mají dvě kopie každého z tisíců genů, kromě jednoho pohlavních chromozomu u samců. Jedna kopie každého genu pochází od otce a druhá od matky. Kopie každého genu nemusejí být identické, ale každá má naprosto stejnou polohu na příslušném chromozomu. Rozdíly mezi páry genů, mutace, jsou důsledkem drobných biochemických chyb, k nimž došlo někde během procesu replikace a přenesly se z generace na generaci.
U recesivních genů „původní“ varianta, kterou nazveme „X“, produkuje „normální“ účinek, pokud je přítomna jedna kopie „X“. Pokud v určitém okamžiku dojde k mutaci, jejímž důsledkem je recesivní varianta „x“, bude dosaženo normálního účinku, pokud je v páru s „X“. „X“ je tedy považována za dominantní vzhledem k „x“, nebo, jinými slovy, „x“ je recesivní vzhledem k „X“. Kombinace X/X bude mít přirozeně normální účinek, ale pokud vznikne kombinace x/x, může výt výsledný účinek naprosto odlišný.
Jak jste si již uvědomili, jsou u HC i L-2-HGA možné tři kombinace genů:

     1. X/X – pes není klinicky postižen a není nositelem onemocnění, nebo» nemá variantu „x“ a nemůľe ji tedy předat svému potomstvu.
       2. X/x – pes není klinicky postižen, ale je nositelem onemocnění, nebo» má variantu „x“, kterou předá zhruba polovině svých potomků.
3. x/x – pes je postižen příslušným onemocněním a kdyby byl požit v chovu, musí předat defektní gen „x“ všem svým potomkům.
Cílem jakýchkoli kontrolních opatření musí být zabránit tomu, aby se narodila jakákoliv klinicky postižená zvířata a nakonec vyloučení defektního „x“ z chovné populace. Díky vývoji laboratorních testů na recesivní geny, které způsobují tato dvě onemocnění (testy L-2-HGA jsou již k dispozici), je jako první krok nutné zabránit páření dvou nositelů onemocnění – toto by mělo zajistit provedení testu otce i matky ještě před krytím. Jediným způsobem, jak bylo dříve možné zjistit, zda je pes nositelem onemocnění, byla skutečnost, ľe produkoval postižené potomstvo. Pečlivým výběrem by se chovatelé, kteří mají linie postižené kterýmkoli z obou onemocnění, měli být schopni defektních genů zbavit během dvou nebo tří generací a zároveň si zachovat požadovanou kvalitu chovné základny. 
Je zjevné, že pokud by nebyli v chovatelských programech využíváni vůbec žádní nositelé onemocnění, brzy by došlo k eliminování recesivních genů pro HC a L-2-HGA a tento postup by našel své zastánce. Zároveň by to však způsobilo možné vážné omezení genofondu, a to i u plemen, jako je staford, která mají genofond relativně velký, a nechtěně by to mohlo umožnit výskyt dalších genetických defektů.  
 
   
Zde použité texty jsou výtahy z překladu anglického originálu, které pro účely SBTC CZ a na náklady SBTC CZ, pořídila agentura Marvel, s.r.o.  
   
www.staffbullclub.cz www.staffords.co.uk  
 

Testování psů na L2HGA a HC v České republice
Odběrová místa:
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------ 
 
VET – KLINIKA s.r.o., Pražská 94/53, 500 04 Hradec Králové
Tel/fax: 495 533 261, tel: 495 521 532, e-mail: ekr.vet@seznam.cz , www.vetklinika.net
Více info - zde
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------ 
 
VEDILAB spol. s r.o., Pod vrchem 51, 312 00 Plzeň
Tel.: +420 377 262 114, fax: +420 377 264 027, e-mail: huml@alplzen.cz , http://www.vedilab.cz/ 

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Další odběrová místa: 
Ostrava, Brno, Český Brod
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------